Konstrukcje sadownicze - etapy realizacji
Projektowanie konstrukcji przeciwgradowej
Na etapie projektowania powinniśmy podjąć decyzję jakie zadania ma realizować nasza konstrukcja preciwgradowa.
Konstrukcje do sadu spełniają różne funkcje. Podstawowymi są podpieranie drzewek bądź krzewów, stanowienie rusztowanie dla osłony przeciwgradowej lub osłony przeciwdeszczowej, czy też bycie podporą dla systemów przeciwprzymrozkowych. Decydując się na budowę konstrukcji sadowniczej w sadzie, często wychodzimy od jednej z wiodących funkcji dla których taką konstrukcję stawiamy. Warto sprawdzić czy naszej konstrukcji nie chcielibyśmy też wykorzystać do innych celów i ewentualną adaptację zaplanować na etapie projektowym. Gdy zrobimy to na etapie projektowania nie będzie to miało znacznego wpływu na ostateczny budżet, później podobna adapatacja może narazić nas na dodatkowe wydatki.
Ważne by do sporządzenia projektu wykorzystać jak najbardziej dokładne dane. Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z którąś z firm zajmujących się profesjonalnie budową konstrukcji, warto zwrócić uwagę czy do pomiaru wykorzystano specjalistycznego urządzenia. Szczególnie istotne jest to przy konstrukcji będącej podporą dla sieci przeciwgradowej bądź folii przeciwdeszczowej.
Montaż konstrukcji przeciwgradowej
Montaż konstrukcji, której zadaniem jest rusztowanie dla osłony przeciwgradowej lub przeciwdeszczowej, możemy podzielić na dwa główne etapy. Pierwszy etap to zbudowanie konstrukcji podpierającej, a drugi to założenie i spięcie osłony.
W pierwszym etapie wstawiane są pale drewniane bądź słupy betonowe, wkręcane bądź wbijane są kotwy sadownicze, następuje montaż drutów i odciągów oraz nakładek na słupy. Na tym etapie istotne jest by do tyczenia punktów pod pale i kotwy skorzystać z precyzyjnej metody pomiarowej, najlepiej z wykorzystaniem sprzętu geodezyjnego.
Drugi etap to montaż osłony, którą najczęściej jest siatka przeciwgradowa bądź folia chroniąca przed gradem.
Ważne jest to, że nie musimy tych etapów robić jednym ciągiem. Pierwszy etap możemy zrobić jesienią, a drugi np. po kwitnieniu.
Kiedy planować ochronę przeciwgradową?
Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie konstrukcji przeciwgradowej przed założeniem sadu. Dzięki temu inwestycje możemy rozłożyć na parę lat, najpierw stawiając pale i mocując do nich druty (jako podpora do drzewek), a następnie po 3-4 latach instalując siatkę. W tym przypadku, w początkowym etapie słupy mogą być umieszczone nawet co 20 metrów, co znacząco obniża kwotę jaką sadownik zmuszony jest zainwestować rozpoczynając inwestycję w konstrukcję przeciwgradową.
Ile trwa budowa konstrukcji przeciwgradowej?
Okres budowy konstrukcji przeciwgradowej, w zależności od stopnia komplikacji, może wynieść od 1 do 3 tygodni/ha. Czas realizacji zależy od wybranej metody, wielkości sadu oraz jego stopnia nachylenia.