logo mikro

Konstrukcje przeciwgradowe – na grad i ptaki

 

JB PLUS - kompleksowy system ochrony przeciwgradowej

Siatka przeciwgradowa to nie tylko ochrona przed gradem, ale również przed oparzeniami słonecznymi jak i ptakami (po zasłonięciu siecią boków sadu lub plantacji). Podstawą konstrukcji są pale drewniane bądź słupki betonowe. Pale drewniane umieszczone są co 10m, zaś strunobetony co 8 m w rzędzie. Wysokość konstrukcji zależy od potrzeb zgłoszonych przez klienta. Słupy mogą być umieszczone w ziemi różnymi metodami – wciskane przez koparkę, za pomocą wiertła lub poprzez użycie wibropłyty. Stabilność konstrukcji zapewnia system kotew i naciągów. Następnie na palach rozciągane są druty wzdłuż i w poprzek rzędów i do nich mocowana jest sieć. Kolejnym krokiem przy budowie systemu przeciwgradowego jest spięcie siatki za pomocą odpowiednich klamer.

Siatka przeciwgradowa - skuteczne zabezpieczenie sadu.

Już od dłuższego czasu jesteśmy świadkami zmian klimatycznych. Dekada 2011-2020 była najcieplejszą w historii a globalne ocieplenie rośnie w tempie 0,2 °C na dziesięć lat.  U nas skutkuje to przede wszystkim częstszym występowaniem zjawisk atmosferycznych, które mają coraz gwałtowniejszy charakter.

Wydatki które ponosimy na utrzymanie jakości i wielkości zbiorów są coraz wyższe. Koszt środków ochrony, nawozów i paliw jest na coraz wyższym poziomie. Jeden incydent pogodowy w postaci intensywnego opadu gradu na naszą uprawę może zniszczyć cały wysiłek jaki wkładamy w utrzymanie wysokiej jakości produkcji. 

Coraz częściej decydujemy się na postawienie w naszym sadzie konstrukcji przeciwgradowej, gdzie siatka na grad stanowi osłonę naszych zbiorów. Odpowiednio dobrana siatka przeciwgradowa sadownicza to także zabezpieczenie naszych roślin przed oparzeniami słonecznymi. Dodatkowo siatka może też zapewnić ochronę przed ptakami.

Konstrukcja przeciwgradowa, po osłonięciu siatką boków, może również pełnić rolę systemu zabezpieczeń przed ptakami (przykładowo w uprawie czereśni i borówek). Przed okresem zimowym siatkę należy rozpiąć i zwiniętą zamocować do drutu znajdującego się nad rzędami. W ten sposób siatka przeciwgradowa sadownicza  pozostaje w sadzie.

Konstrukcje sadownicze - etapy realizacji

Projektowanie konstrukcji przeciwgradowej

Na etapie projektowania powinniśmy podjąć decyzję jakie zadania ma realizować nasza konstrukcja preciwgradowa

Konstrukcje do sadu spełniają różne funkcje. Podstawowymi są podpieranie drzewek bądź krzewów, stanowienie rusztowanie dla osłony przeciwgradowej lub osłony przeciwdeszczowej, czy też bycie podporą dla systemów przeciwprzymrozkowych. Decydując się na budowę konstrukcji sadowniczej w sadzie, często wychodzimy od jednej z wiodących funkcji dla których taką konstrukcję stawiamy. Warto sprawdzić czy naszej konstrukcji nie chcielibyśmy też wykorzystać do innych celów i ewentualną adaptację zaplanować na etapie projektowym.  Gdy zrobimy to na etapie projektowania nie będzie to miało  znacznego wpływu na ostateczny budżet, później podobna adapatacja może narazić nas na dodatkowe wydatki. 

Ważne by do sporządzenia projektu wykorzystać jak najbardziej dokładne dane. Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z którąś z firm zajmujących się profesjonalnie budową konstrukcji, warto zwrócić uwagę czy do pomiaru wykorzystano specjalistycznego urządzenia. Szczególnie istotne jest to przy konstrukcji będącej podporą dla sieci przeciwgradowej bądź folii przeciwdeszczowej. 

Montaż konstrukcji przeciwgradowej

Montaż konstrukcji, której zadaniem jest rusztowanie dla osłony przeciwgradowej lub przeciwdeszczowej, możemy podzielić na dwa główne etapy. Pierwszy etap to zbudowanie konstrukcji podpierającej, a drugi to założenie i spięcie osłony.

W pierwszym etapie wstawiane są pale drewniane bądź słupy betonowe, wkręcane bądź wbijane są kotwy sadownicze, następuje montaż drutów i odciągów oraz nakładek na słupy. Na tym etapie istotne jest by do tyczenia punktów pod pale i kotwy skorzystać z precyzyjnej metody pomiarowej, najlepiej z wykorzystaniem sprzętu geodezyjnego.

Drugi etap to montaż osłony, którą najczęściej jest siatka przeciwgradowa bądź folia chroniąca przed gradem

Ważne jest to, że nie musimy tych etapów robić jednym ciągiem. Pierwszy etap możemy zrobić jesienią, a drugi np. po kwitnieniu. 

Kiedy planować ochronę przeciwgradową?

Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie konstrukcji przeciwgradowej przed założeniem sadu. Dzięki temu inwestycje możemy rozłożyć na parę lat, najpierw stawiając pale i mocując do nich druty (jako podpora do drzewek), a następnie po 3-4 latach instalując siatkę. W tym przypadku, w początkowym etapie słupy mogą być umieszczone nawet co 20 metrów, co znacząco obniża kwotę jaką sadownik zmuszony jest zainwestować rozpoczynając inwestycję w konstrukcję przeciwgradową.

Ile trwa budowa konstrukcji przeciwgradowej?

Okres budowy konstrukcji przeciwgradowej, w zależności od stopnia komplikacji, może wynieść od 1 do 3 tygodni/ha. Czas realizacji zależy od wybranej metody, wielkości sadu oraz jego stopnia nachylenia.

Siatki przeciwgradowe - rodzaje i cechy

Przed wyborem siatki przeciwgradowej musimy być świadomi ich podstawowych parametrów. Głównymi są wytrzymałość, zacienienie jakie dają, oraz wielkość oczka. Przed wyborem warto poprosić o opinię fachowca z którym łatwiej będzie wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Przyjmuje się, że najważniejszym czynnikiem stanowiącym o trwałości siatki przeciwgradowej jest jej poziom zabezpieczenia przed promieniowaniem UV. Z reguły przyjmuje się, że ciemniejsze siatki są lepiej zabezpieczone przed UV. Warto tutaj pamiętać, że samo ciemniejsze zabarwienie nie jest gwarancją trwałości - na rynku pojawiały się “czarne” siatki, których żywotność znacząco odbiegała od przyjętych standardów. Tutaj również warto oprzeć się na profesjonalnej firmie, która dostarczy nam odpowiednie rozwiązanie. 

Sieci przeciwgradowe występują głównie w 3 kolorach – czarnym, szarym i białym, przy czym każdy z nich charakteryzuje się inną trwałością (odpowiednio 20, 15 i 10 lat). Czasami spotykamy też siatki w innych kolorach, np. w kolorze zielonym. Od pewnego czasu na rynku występuje też wzmocniona siatka przeciw gradowi o jasnym kolorze. Taka siatka na grad ma wydłużoną trwałość od klasycznej siatki koloru białego, jednak kosztuje nieznacznie więcej. 

Często w wyborze siatki idziemy na kompromis - decydujemy o wyborze jaśniejszej siatki, gdy nie boimy się oparzeń słonecznych, a zależy nam na mniejszym zacienieniu. Z kolei wybór ciemniejszych siatek jest czasem wręcz wskazany gdy na naszej plantacji lub sadzie dominują odmiany podatne na oparzenia. 

Pamiętajmy też o tym, że na konstrukcji możemy zastosować jednocześnie z różnych kolorów siatek. Część rzędów możemy przykryć siatką ciemniejszą a część jaśniejszą.

 

Jaki system ochrony przeciwgradowej wybrać?

Zastanawiając się nad systemem antygradowym można również wziąć pod uwagę system Whailex.

Whailex – system ochrony antygradowej w którym siatka ochronna jest instalowana bezpośrednio na istniejących rusztowaniach w sadach jabłoniowych oraz uprawach porzeczek, jeżyn czy też winogron. Nie ma potrzeby stosowania drutów i odciągów poprzecznych.